Utak önmagunkhoz


 
"Miként kezelhetjük legjobb eredménnyel a konfliktusokat, mi az ajánlható út.

Bajmegelőzési tétel: ne egymásról beszéljünk, hanem egymással és a tárgyról. Erősítsük meg, hogy a másik személyét, emberi értékeit tiszteljük, elismerjük, akceptáljuk akkor is, ha az adott dologban nem értünk vele egyet!

Nagyon kérem, használjuk ezt a módszert, higgyünk a tudománynak, de a saját tapasztalatunknak még inkább: ez mindig beválik!

A következő tétel: beszéljünk egyes szám első személyben!
Én úgy érzem, úgy hiszem, úgy vélem, úgy gondolom - és merjük kifejezni az érzéseinket!
Ezt nevezi a pszichológia önfeltárásnak vagy önprezentációnak: hogy megmutatom és kinyitom a világomat, Nézd csak - ilyenek az érzéseim!
Azután kérdezzük meg a partnerünket is, hogy őt hogyan érinti mindaz, amit elmondtunk.
Persze ez nem feltétlenül jó ötlet a hierarchikus helyzetekben, a főnököt inkább ne faggassuk ilyesmiről - ez a módszer az intim, személyes kapcsolatokban válik be igazán.
A sérelmeket indulatmentesen fejezzük ki: számomra most az jelent nehézséget..., most úgy érzem, hogy..., azt szeretném, ha... - és így tovább. A következő tétel: a hiba, a tévedés belátása erény.
Az állatvilágban is láthatjuk, hogy ha az egyik a támadásból visszahúzódik, és megadja magát, akkor a másik nem fogja bántani.
Ha hibádat képes vagy beismerni, és azt mondani, hogy ne haragudj, tényleg nem volt igazam, igazságtalan voltam veled, akkor a partnered emel meg téged, és biztosan melléd áll.
A zárótételünk pedig: mindig azt keressük, amiben egyet tudunk érteni, és ne azt, amiben nem!"

Bagdy Emöke - Utak önmagunkhoz