A HÁLA
A hála mindenre gyógyír – legyél hálás érte és gyakorold!
HÁLA
Semmi sem jó? Semmi sem elég? Látszólag mindenünk megvan, és mégsem vagyunk elégedettek, mégsem vagyunk boldogok? Valami fontos mindig hiányzik, ami miatt aztán az egész élet, úgy ahogy van egy soha célba nem érő küzdelem? Csak annyit kérdezek: voltál ma már hálás legalább egy valamiért?
Mi a hála?
A hála egy, napjainkban kissé megkopott, avítt fogalommá vált érzés. Jellemzően a vallások egy fontos lelki aktusa, mely nem túl bevett része modern, kapitalista élvhajhászatunknak. De a modern pszichológia most újból zászlóra tűzi azt az érzést, azt a viszonyulást, ami a napi közérzetünktől kezdve az egész életünk megéléséig mindent átszínezhet. Dr. Robert Emmons amerikai pszichológus Thanks! c. könyve megpróbálja örök elégedetlen kis tudatunkba újra elültetni ezt az életet megszépítő, apró, de annál hatásosabb varázserőt: a hálát.
A hála három aspektusa
Emmons szerint a hála három alapvető összetevője az (intellektuális) elismerés, a (készséges) méltányolás és az (emocionális) nagyrabecsülés. Lényegében nem mással jobbítjuk belső és külső világunkat, mint egy olyan jótettel, amit vagy másokért teszünk, vagy másoktól elfogadunk. Hálásak így hát akkor vagyunk, ha elismerünk, méltányolunk és nagyra becsülünk egy jótettet vagy elfogadjuk azt.
A hálához nem kell jótévő
Emmons úgy véli, a klasszikus hála felfogás egy mesterkélt fogalomra és viszonyulásra épít. Valójában az igazi hála megéléséhez nincs szükség jótevőre. A hála leginkább az élet jóságában, a jó dolgokban való hitben és azok elismerésében rejlik. Nagyon leegyszerűsítve, tekintsünk úgy minden jó dologra az életünkben, mint ajándékra. Jó dolog, hogy megszülettünk és kezdhetünk az életünkkel bármit is. Ha nehéznek érezzük, legyünk hálásak a kihívásért. Hogy megpróbálhatunk változtatni rajta. Hogy van hozzá elménk, gondolataink. Hogy mozgásképesek vagyunk. Hogy iskolába járhatunk. Hogy van családunk, vagy teremthetünk családot. De lehetünk hálásak akár a metróért. Büdös, koszos olykor? De van. Valaki megtervezte, felépítette. A világ nagyobb hányada szinte teljesen nélkülözni kénytelen a tömegközlekedést. Hogy ivóvíz folyik a csapból. Kicsit klóros? De megnyitom a csapot, és folyik és iható. Talán bugyutának tűnhet ez a példa, de az oly elcsépeltnek hangzó vesszőparipa, ami igenis életszagú és fájdalmas, hogy vannak, akik a vízhiányba halnak bele, még napjainkban is. Hálásak lehetünk egy könyv írójának, mert élete és alkotó energiája legnagyobb részét fektette abba a műbe, ami akár szemléletformáló is lehet számunkra, vagy csak egy nagyon jó élmény okozója. Legyünk hálásak a nyárnak, vagy akár a télnek. Mennyi és mennyi különböző élmény, érzés, tapasztalat, mind a fejlődésünk szolgálatában. Van munkánk? Nem tetszik? De van munkánk, és itt a remek lehetőség jobbá tenni. Esik az eső? Lesz termés, és végre megnézhetem a kedvenc filmem egy forró kakaó mellet. Minden-minden csak a mi nézőpontunk könnyen formálható képe. Éljünk vele!
Ha hálás vagy egészségesebb és harmonikusabb lesz az életed
Kutatások alátámasztják, hogy mind a lelki, mind a testi egészségünkre igen szemrevaló hatást gyakorol az a képesség, hogy örülni tudjunk körülményeinknek, lehetőségeinknek, a legegyszerűbb, legapróbb kis dolognak is, amivel kapcsolatba kerülünk. Emmons szerint a hálás emberek intenzívebben élik meg a pozitív érzelmeket: lelkesebbek, boldogabbak, optimistábbak, jobban örülnek és nagyobb szeretet élnek át. Sőt, gyorsabban gyógyulnak fel betegségeikből, traumákból, kapcsolatai erősebbek. És ami a legfontosabb: a hála ellenáll az irigységnek, kapzsiságnak, megédesíti a keserűséget, enyhíti a haragot. Mielőtt azt hinnénk, könnyű hálásnak lenni, ha valakinek „mindene megvan”, jöjjünk rá, hogy „mindenünk megvan”. Ez csak illúzió, hogy másoknak könnyebb, hogy a másik fűje mindig zöldebb. A hálaérzet teljesen független az objektívnek tűnő jó körülményektől. Csakis a személyiségtől és az attitűdtől függ. Nehéz helyzetben pedig a megküzdés legjobb barátja a hála.
A hála tanulható
Emmons könyve több gyakorlati tanáccsal is hozzásegíthet minket a hála megélésében. Ezek közt találunk önreflektív meditációt, vagy a hálanapló írására buzdító tanácsot. Ez utóbbi egyszerűsége, de nagyszerűsége annyi, hogy minden este leírjuk pár mondatban, miért vagyunk hálásak azon a napon.
Az élet színezete tehát néha csak annyin múlik, hogy mielőtt hangot adnánk egy panasznak, vagy átengednénk magunkat a keserűség, önsajnálat romboló inváziójának, álljunk meg egy ásónyomra, és keressük meg a helyzetünknek azon jó oldalait, amelyekért őszintén át tudjuk élni a hálát. Jómagam hálás vagyok, hogy megírhattam ezt a cikket, volt lehetőségem, laptopom, áramom, időm; és ha csak egy olvasó is, akinek adott egy ébresztő gondolatot, akkor már megérte!
Berényi Aurélia
Forrás ~ Internet